
Urząd Stanu Cywilnego w Kleszczewie, ul. Poznańska 4, 63-005 KLESZCZEWO
Dokumenty niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego:
Obywatele polscy:
a) dowody osobiste lub paszporty - do wglądu;
b) akty stanu cywilnego osoby /urodzenia: panny, kawalerowie, małżeństwa z adnotacją o rozwodzie: osoby rozwiedzione, małżeństwa z adnotacją o zgonie współmałżonka: wdowa/wdowiec/ są wprowadzone do systemu rejestrów państwowych.
W tym celu przyszli małżonkowie przynajmniej na 10 dni roboczych, przed przybyciem do urzędu, powinni zgłosić zamiar zawarcia małżeństwa. Po otrzymaniu takiej informacji tut. urząd wystąpi do innych urzędów o wprowadzenie aktów do systemu rejestrów państwowych.
Dotyczy cudzoziemców:
- dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport oraz karta pobytu, jeżeli została wydana;
- odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem wykonanym przez: tłumacza przysięgłego wpisanego na listę przy Ministrze Sprawiedliwości, konsula lub tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich UE lub EOG;
- zaświadczenie stwierdzające możność zawarcia małżeństwa zgodnie ze swoim prawem ojczystym wraz z tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę przy Ministrze Sprawiedliwości, konsula lub tłumacza przysięgłego uprawnionego do dokonywania takich tłumaczeń w państwach członkowskich UE lub EOG. Jeżeli z treści zaświadczenia nie wynika stan cywilny, konieczne jest przedłożenie odpisu aktu stanu cywilnego, który potwierdza aktualny stan cywilny;
Przy składaniu dokumentów oboje nupturienci podpisują sporządzone zapewnienie o braku przeszkód prawnych do zawarcia związku małżeńskiego.
Urząd Stanu Cywilnego w Kleszczewie, ul. Poznańska 4, 63-005 KLESZCZEWO pok. Nr 2, tel. 61 8-176-017, 61 8-176-020, 61 8-176-033
Opłatę skarbową w wysokości 84,00 zł za sporządzenie aktu wnosi się na rachunek Gminy Kleszczewo - Nr konta: 25 9076 0008 2001 0015 1106 0001
Opłatę można uiścić w kasie Urzędu Gminy w Kleszczewie.
Podczas składania dokumentów (zapewnienia) ustalany jest termin zawarcia związku małżeńskiego.
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 788 ze zmianami),- ustawa z dnia 28 listopada 2014r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2014r. poz. 1741 ze zmianami),- ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1628 ze zm.).
Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński powiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o przyczynach odmowy. Osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma kierownika urzędu stanu cywilnego może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę urzędu stanu cywilnego o rozstrzygnięcie czy okoliczności przedstawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego uzasadniają odmowę dokonania czynności.
Z ważnych przyczyn, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego może skrócić miesięczny termin oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego. Opłata skarbowa wynosi 39 zł.
Urząd Stanu Cywilnego w każdym przypadku nieuiszczenia należnej opłaty obowiązany będzie przekazać organowi podatkowemu informację o nieuiszczeniu tejże opłaty, co skutkować będzie dochodzeniem tej należności w postępowaniu egzekucyjnym.